darmowy audyt
25 644 71 71
Ogniwa fotowoltaiczne, budujące pełną instalację fotowoltaiczną, pod wpływem działania promieni słonecznych wytwarzają prąd stały. Ten przesyłany jest prosto do falownika, urządzenia, które przekształca prąd stały na prąd zmienny (umożliwiając zasilanie urządzeń elektrycznych w budynku). Przykładowy schemat instalacji fotowoltaicznej można zobaczyć tu. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga jakiejkolwiek dodatkowej wymiany bądź modyfikacji instalacji elektrycznej, kabli oraz gniazdek. System fotowoltaiczny działa przez cały rok, niezależnie od temperatury i warunków atmosferycznych.
Montaż instalacji fotowoltaicznych zajmuje zazwyczaj 1-3 dni robocze, a na budowę instalacji o wielkości nieprzekraczającej 50 kWp nie jest wymagane zezwolenie. Panel fotowoltaiczny należy zainstalować na systemie montażowym przytwierdzonym do dachu, jeśli miejsce instalacji fotowoltaicznej to nachylony dach. Odpowiedni system montażowy chroni panele fotowoltaiczne przed przemieszczeniem nawet podczas silnego wiatru czy burzy. Jeśli chcemy montować system montażowy do fotowoltaiki na płaskim dachu, musimy się upewnić, że wytrzyma on dodatkowe obciążenie.
Instalacja paneli fotowoltaicznych może być wykonana zarówno w domach już istniejących, jak i tych w budowie. Z wykorzystania darmowej i prawie nieograniczonej energii słońca za pomocą systemów fotowoltaicznych płynie wiele korzyści. Przede wszystkim panele fotowoltaiczne dają nie tylko niezależność energetyczną domu. Podczas wytwarzania prądu nie emitują żadnych szkodliwych związków, dwutlenku węgla ani gazów cieplarnianych, a w odróżnieniu od systemów solarnych do ogrzewania wody, panele fotowoltaiczne przetwarzają nie tylko promieniowanie bezpośrednie, ale także odbite i rozproszone w pochmurny dzień.
Inwestycja w fotowoltaikę to decyzja w niezależność przedsiębiorstwa. Zdarza się, że zakłady energetyczne podczas tymczasowego przeciążenia sieci, nakładają przedsiębiorstwom ograniczenia w zakresie poboru energii (dzieje się tak np. latem). Przedsiębiorca, który ma działającą instalację fotowoltaiczną, nie musi się tym przejmować – sam produkuje energię, którą zużywa. Oprócz powstrzymania ewentualnych strat spowodowanych niedoborem prądu, przedsiębiorca może zarobić na odsprzedaży energii.
Własna elektrownia fotowoltaiczna to przede wszystkim możliwość produkowania energii na własne potrzeby i oszczędności, które można zainwestować w rozwój gospodarstwa. To też możliwość uniezależnienie się od zmiennych cen prądu. Jego podwyżki w przyszłości mogą negatywnie wpływać na konkurencyjność produkowanej w gospodarstwie żywności. Do tego, w przypadku awarii sieci, instalacja fotowoltaiczna zapewni ciągłość pracy urządzeń.